2010 – ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

ZAMEK  KSIĄŻĄT  POMORSKICH  W  SZCZECINIE . Wystawa malarstwa i rzeźby  BARBARY UR  i  ANDRZEJA PIWARSKIEGO – “ŚLADY  CZASU”  17.06.2010 – 4.08.2010.W dniu 17-go czerwca 2010 o godzinie 17oo odbędzie się otwarcie wystawy  malarstwa i rzeźby  Barbary Ur i Andrzeja Piwarskiego w sali Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie  pt. ”Ślady czasu”, ul.  Wystawa trwać będzie do 4-go sierpnia 2010 roku. Adres: 70-540 SZCZECIN,  ul. Korsarzy 34.

Artyści mieszkający i tworzący obecnie głównie w Berlinie /od 2005 roku/ zaprezentują obrazy i rzeźby powstałe w ostatnich latach.Andrzej Piwarski o swoim malarstwie mówi:
” Maluje przeważnie pejzaże o dużym ładunku ekspresji, o bogatej fakturze, szukając miejsc i uliczek, gdzie czas zostawił swój ślad przemijania. Utrwalić przemijającą historię istnienia, działalności człowieka i często niszczących sił natury. Zasadniczą rolę malarską spełniała faktura oraz fascynacja przestrzenią, światłem i cieniem. Moje malarstwo polega na indywidualnym traktowaniu strukturalnej płaszczyzny obrazu i to pozostało w mej twórczości do dzisiaj. Poszukuję różnych technologicznych rozwiązań płaszczyzny płótna i osiągnięcia niepowtarzalnych efektów strukturalnych, niezależnie od tego, czy to jest pejzaż, czy jego fragment, czy też malarstwo figuratywne.Bliskość wypowiedzi człowieka, jego historia, przyszłość powinna być oparta na czynniku emocjonalnym. Są to notatki – obrazy przeszłości i działania człowieka, historii w postaci różnych symboli, śladów istnienia kogoś piszącego na ścianie, która czasami pęka. Mikropejzaż z jednej strony, z drugiej – przemijanie. Szukam indywidualnej wypowiedzi malarskiej połączonej z historią ludzi, których istnienie nie kończy się za jakimś horyzontem czy zamkniętym murem. Nabiera to pewnej refleksji nad czasem, który dla każdego z nas jest pewną radością i bólem.”Barbara Ur natomiast oprócz malarstwa uprawia rzeźbę. Jako tworzywa używa – drewno, glinę i różne materiały tworząc z nich instalacje i obiekty rzeźbiarskie. Wszystko może być pretekstem do powstania dzieła. Jej tematy to głównie człowiek borykający się z codziennym życiem szukający
ucieczki w świat fantazji. Totemy, rozdarci ludzie zdają się pytać o sens istnienia. W jej świecie znajduje się również miejsce dla jej ulubionych zwierząt: kot, pies i koń mający ścisły związek z życiem człowieka. Jest to właściwie świat poezji, która w latach jej młodości znajdowała odbicie w jej życiu. Barbara pisała i czasami pisze wiersze lub robi notatki ze swoich przeżyć, tych jednak na razie nie publikuje.