„Solidarność”, która zrodziła się z pragnienia wolności, sprawiedliwości społecznej i obecności krzyża w życiu publicznym, nie tylko dała Polsce i wielu innym narodom wolność, ale była również twórczą inspiracją dla wielu środowisk.Znakomitym tego przykładem jest malarstwo Andrzeja Jana Piwarskiego.
Dwadzieścia lat temu, w 10. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, mogliśmy pod patronatem przewodniczącego Lecha Wałęsy oglądać w Muzeum Historii Miasta Gdańska – wystawę malarstwa tego wspaniałego artysty, absolwenta gdańskiej PWSSP. Dzisiaj w 30. rocznicę, w roku ogłoszonym przez Komisję Krajową Rokiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, możemy oglądać nawiązującą do tamtego wydarzenia wystawę: ŚLADY – NADZIEJE – SOLIDARNOŚĆ 1970-1980-2010.
Ekspozycja pokazuje przede wszystkim ludzi domagających się poszanowania swojej godności. Ich cierpienie, nadzieję i walkę, która nie zawsze kończy się zwycięstwem. Doskonale oddaje klimat i czas tworzenia się polskiej „Solidarności”.
Uświadamia, że wolność, o którą walczył nasz Związek była rozumiana nie jako cel sam w sobie, ale środek do przywrócenia sprawiedliwości społecznej. O tym się niestety często zapomina.
W trzydziestolecie urodzin „Solidarności” zachęcamy wszystkich do swoistego rachunku sumienia: jak w wolnej, demokratycznej Polsce realizujemy przesłania Sierpnia ‘80? Czy mogąc cieszyć się wolnością, sprawiedliwie dzielimy się chlebem? Wystawa Andrzeja Jana Piwarskiego do takiej refleksji skłania.
Janusz Śniadek – Katalog wystawy “Andrzej Jan Piwarski – malarstwo, rysunek – ŚLADY – NADZIEJE – 1970-1980-2010. Wystawa z okazji 30.rocznicy powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ –Muzeum Historyczne Mista Gdańska – GDAŃSK – 14 sierpnia – 3 października 2010