…Twórczosc Andrzeja Jana Piwarskiego charakteryzuje sie takze pierwiastkiem emocjonalnym, akcentujacym JA artysty, osobiste zangazowanie, przezycie kazdego z tworzonych dziel i ich tematu, bez rozróznienia czy jest to wizja krajobrazu, czy tez portret samego siebie. Stad tez prace Piwarskiego lacza w bardzo oryginalny sposób pierwiastki realistyczne z abstrakcyjnymi i surrealistycznymi, w dziele Andrzeja Piwarskiego widoczna jest zywiolowosc i spontanicznosc, swobodnie komponwane plamy barwne polaczone sa z elementami realistycznymi i symbolicznymi zarazem.
Andrzeja Piwarskiego fascynuje kolor, który jest zasadnicza warstwa konstrukcji calego dziela. Patrzac przez ten pryzmat na twórczosc artysty mozemy dostrzec transformacje konwencji, lecz i kontynuacje; obok dziel o wspanialej, czystej nasyconej kolorystyce, artysta powraca czasami do tonacji monochromatycznej – bedacej refleksja dziecinstwa, mlodosci i lat studenckich, króre spedzil na Slasku ( w Chorzowie ) i w Gdansku.
Malarstwo kreowane przez artyste – jego zdaniem – nawiazuje do tradycyjnego rozumienia obrazu, jako prostokatnej plaszczyzny pokrytej przedstawieniem ukazanym na blejtramie. Próbuje w ten sposób przywrócic wartosc i znaczenia obrazu rozumianego na sposób “klasyczny” w sztuce.
Wazna role w odbiorze obrazu Jego autorstwa odgrywa takze faktura. Poprzez zastosowanie pylu marmuroqwego dodawanego do farby, artysta uzyskuje “grubosc” warstwy malarskiej, której moze nadawac niezwyklwe efektowna fakture lecz i rzezbic uzyskujac ostatecznie specyficznego typu relief i bogaty efekt swiatlocieniowy podkreslajacy tak kolorystyke jak i wymowe obrazu…
ANDRZEJ HOLECZKO – KIEHL – Katalog wystawy “Slady naszej obecnosci – Barbara Ur i Andrzej Jan Piwarski” – Muzeum Slaskie – KATOWICE pazdziernik – grudzien 2001