2008 – GALERIA MIEJSKA – RATUSZ TEMPELHOF – BERLIN

GALERIA MIEJSKA – RATUSZ TEMPELHOF – BERLIN
„Ślady czasu – Czas konstrukcji” – malarstwo, rzeźba
ANDRZEJ JAN PIWARSKI – BARBARA UR
21.02.2008 – 30.04.2008

Na zaproszenie Wydziału Sztuki dzielnicy Tempelhof – Schöneberg w Berlinie zorganizowana została wystawa malarstwa i rzeźby pary artystów Barbary Ur i Andrzeja Piwarskiego. Dla obojga artystów było to bardzo ważne wydarzenie – 70–ta rocznica urodzin Andrzeja Piwarskiego.
Patronat wystawy objął Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech Dr Marek Prawda.
Wystawę otworzył Burmistrz dzielnicy Tempelhof –Schöneberg p. Dietel Hapel – witając artystów i licznie zgromadzoną publiczność a szczególnie jubilata, gratulując mu olbrzymiego wkładu w sztukę, prezentującą bardzo wysoki poziom artystyczny, życząc mu jednocześnie dalszych sukcesów, sił twórczych i zdrowia. W imieniu Ambasady RP w Berlinie głos zabrał Radca Ambasady RP w Niemczech p. Piotr Golema, podkreślając duże zasługi jubilata i jego rodziny nie tylko w dziedzinie sztuki, ale również na odcinku społeczno – politycznym propagowania swego ojczystego kraju, wieloletniej działalności polonijnej, współpracy z ks. Franciszkiem Blachnickim
w Chrześcijańskiej Służbie Wyzwolenia Narodów. Ważnym ogniwem w życiu Piwarskich stały się „Spotkania w Naszym Domu”, które gromadziły społeczność intelektualną znajdującą się na emigracji. W trakcie wernisażu wystąpili muzycy Danuta Puszakowska – śpiew i Wojciech Zawadzki – gitara. Historyk sztuki Martin Schönfeld obszernie przedstawił twórczość artysty. „…Andrzej Jan Piwarski tłumaczy w swoim malarstwie odległość w czasie; pod wieloma warstwami farby można rozpoznać jeszcze starsze warstwy obrazu. Napisy stają się przy tym jeszcze bardziej archetypowe. Również znaki tracą stopniowo swoją trwałą wymowę znaczeniową i nie mogą zostać przyporządkowane jednoznacznie konkretnemu językowi lub kulturze. Dzieła te nadają odbiorcy rolę archeologa, ponieważ oglądanie ich staje się procesem wizualnego badania. Malarstwo Piwarskiego stawia pytania, na które odpowiedzi może odgadnąć tylko sam odbiorca…” Na ekspozycję składa się 45 prac, głównie najnowszych, powstałych już w Berlinie.

Obok prac Piwarskiego wystawione zostały obrazy i rzeźby Barbary Ur. Artystka pokazała cykl swoich obrazów z lat dziewięćdziesiątych. Tematem tych obrazów i rzeźb jest jej mąż Andrzej Piwarski, wkomponowany w abstrakcyjny symboliczny pejzaż. Rzeźby to głowy artysty wykonane z dużą ekspresją, z drewna. Wśród nich znajduje się rzeźba ceramiczna, wielkości człowieka „Tańczący malarz” oraz nieduże figury ceramiczne zmuminizowanych postaci i instalacja „Świat konstrukcji”.

Pośród wystawionych przez Piwarskiego obrazów wyróżnić należy sugestywny „Autoportret z białym niebem” z roku 1971 oraz obraz – collage „Portret jednego dnia” z 1986 roku.
Obrazy Piwarskiego pochodzące z ostatnich lat promieniują wewnętrznym światłem; biele, złocienie, szarości i błękity opowiadają o czasie przemijania nie tylko człowieka ale również tworów jego myśli i wyobraźni. Na rozpadających się murach domów pojawiają się przeróżne napisy i sgraffita wypisane rękami młodego pokolenia. Trzeba to utrwalić zanim razem z murami ulegnie rozpadowi. „Ślady czasu” zachować, ocalić dla przyszłości a może przekroczyć czas?…
ANDRZEJ PIWARSKI dalej aktywny i twórczy.
Ze względu na duże zainteresowanie twórczością obojga artystów wystawę przedłużono do 30 kwietnia 2008.