2013 – Gdański Archipelag Kultury “Wyspa Skarbów” GDAŃSK

Wystawa malarstwa i rysunku  BARBARA UR i  ANDRZEJ PIWARSKI -“ŚLADY  CZASU”  3.09.2013 – 24.09.2013.Prezydent Miasta Gdańska oraz Dyrekcja Gdańskiego Archipelagu Kultury serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Barbary Ur – Piwarskiej Andrzeja Jana Piwarskiego p.t. “Ślady Czasu” 3 września /wtorek/ 2013, godz.6.oo po południu – Gdański Archipelag Kultury “Wyspa skarbów” GDAŃSK – SOBIESZEWO ul.Turystyczna 3.

Wystawa trwa do 24.września 2013.

Artyści mieszkający i tworzący obecnie głównie w Berlinie /od 2005 roku/ zaprezentują obrazy i rysunki powstałe w ostatnich latach. Anna Kroplewska – Gajewska – Kustosz Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Toruniu: “…Barbara Ur tworzy malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę i instalacje. Mimo że ukończyła studia malarskie ze specjalizacją ceramiki artystycznej, nigdy nie ograniczała się do jednej dziedziny sztuk plastycznych. Jest artystką wszechstronną i wielowątkową. Malarstwo jednak wydaje się być w centrum Jej zainteresowań. Tworzy swe dzieła nie zważając na zewnętrzne okoliczności a tym bardziej na mody i tendencje. Obserwuje świat wnikliwie, a zauważając problem czy ideę wartą dalszych przemyśleń, wyraża je w dostępnym sobie w danej chwili materiale. Barbarę Ur najbardziej fascynuje moment stawania się rzeźby, obrazu czy linorytu – owe nie do końca przewidywalne efekty kolejnego pociągnięcia pędzlem lub rylcem. Skupiona na człowieku sztuka Ur mieści się w nurcie ekspresjonizmu z deformacją, linearyzmem, abstrakcyjnym kolorytem i stylizacją rezygnującą z wiernego odtwarzania rzeczywistości na rzecz spotęgowania siły wyrazu. Artystka w rzeźbie i malarstwie tworzy swój świat postaci, które są desygnatem człowieka anonimowego, stworzonego przez nią jakby dla dopełnienia własnej osobowości. Wynika to zapewne z filozoficznej niemożności satysfakcjonującego poznania drugiego człowieka.”

Barbara Ur – Gra w czerwieni – Collage – 80×60 cm – 2004…Barbara Ur – Czerń i czerwień – Collage – 80×60 cm – 2004

Znany berliński krytyk sztuki Manfred Schönfeld tak pisał : …Andrzej Jan Piwarski tłumaczy w swoim malarstwie odległość w czasie; pod wieloma warstwami farby można rozpoznać jeszcze starsze warstwy obrazu. Napisy stają się przy tym jeszcze bardziej archetypowe. Również znaki tracą stopniowo swoją trwałą wymowę znaczeniową i nie mogą zostać przyporządkowane jednoznacznie konkretnemu językowi lub kulturze. Dzieła te nadają odbiorcy rolę archeologa, ponieważ oglądanie ich staje się procesem wizualnego badania. Malarstwo Piwarskiego stawia pytania, na które odpowiedzi może odgadnąć tylko sam odbiorca. “moje obcowanie ze światem, rzeczywistością, która mnie otacza jest niezmiennym obcowaniem z człowiekiem. Z jego tęsknotami, nadziejami i marzeniami, jego klęskami, rozpaczą, upadkiem. W moim malarstwie staram się uchwycić często owo mgnienie  życia. Często nie uchwytnego nawet myślą, a cóż dopiero w obrazie. Owo mgnienie klęski i sukcesu, radości i rozpaczy.” Tak mówi o swojej sztuce malarskiej Piwarski

.

Andrzej Jan Piwarski – Pojutrze-Olej,mączka marmurowa-100x80cm-1996

Andrzej Jan Piwarski – Mur pełen życia -Olej,mączka marmurowa-100x80cm-2006