BENEFIS – ANDRZEJ JAN PIWARSKI – ŚLADY CZASU
W legendarnej sali ”Filmbühne” przy Steinplatz, Hardenbergerstr.12, 10623 BERLIN w dniu 10 grudnia 2013 roku o godzinie 19.oo odbył się benefis Andrzeja Jana Piwarski “Ślady czasu”. Benefis zorganizował: Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie oraz Zrzeszenie Federalne – Polskie Forum w Niemczech T.z. i Agencja Artystyczna andi-pol-art w Berlinie.
Program uroczystości składał się z wielu atrakcji m.in. był wyświetlony telewizyjny film “Sierpniowe związki” obrazujący twórczość A.J.Piwarskiego na kanwie historii obrazu pt. “Wzlot” związanego ze strajkiem gdańskich stoczniowców w sierpniu 1980 roku. Andrzej Piwarski, który był w 1970 roku w Gdańsku w czasie tzw. wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu, po dziesięciu latach jest świadkiem kolejnego protestu oraz walki o prawa i godność człowieka. Robi szkice, zbiera różnego rodzaju autentyki, dokumenty, towarzyszące tym czasom. Planuje w artystyczny sposób przedstawić i utrwalić czas nadziei, jaki narodził się w tym czasie najpierw w Gdańsku a później w całej Polsce i Europie.
Powstaje duży cykl obrazów “Ślady – Nadzieje – Polska 1970-1980”. Otrzymuje ubranie robocze od swojego przyjaciela, w którym on strajkował przez 17 dni w stoczni w Gdańsku. Po sześciu latach artysta wkomponowuje ten oryginał, nic w nim nie zmieniając w duży format obrazu. Nadając duży ładunek ekspresji maluje skrzydła, które unoszą Postać-Ubranie w pełną nadziei przestrzeń. Zawarł metaforę ruchu “Solidarność”. Po 25 latach autorzy filmu przeprowadzili rozmowę w pracowni z autorem i żoną Barbara Ur-Piwarską oraz stoczniowcem, który w dalszym ciągu pracuje w tej samej stoczni remontowej w Gdańsku. Koło historii zakreśliło krąg.
Uroczystość benefisu uświetnił swoją obecnością wybitny muzyk – kompozytor Józef Skrzek. Koncert w jego wykonaniu to improwizacje i wariacje do siedmiu obrazów Piwarskiego wyświetlanych na dużym ekranie. Bogata fakturalnie, pełna tajemniczości i kontrastów muzyka mistrza Skrzeka stworzyła sugestywne uzupełnienie i oprawę tej niezwykłej wystawy. Wirtuozerskie kompozycje nadały niezapomnianą atmosferę odbioru przez publiczność dziełom dźwięku i koloru. Była to prawdziwa uczta melodii i barwy.
Piwarski zaprezentował wyświetlając na dużym, filmowym ekranie swoje prace malarskie powstałe w czasie swoich pięćdziesięciu lat pracy twórczej. Jako ciekawostkę przedstawiono jeden z dwóch obrazów nagrodzonych – nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1963 roku.
W trakcie imprezy zadzwoniła z gratulacjami dla jubilata będąca na wakacjach na Maderze wybitna aktorka Magdalena Zawadzka.
Uzupełnieniem pokazu “Wystawy – 50 lat pracy twórczej” była projekcja dokumentacji niektórych wystaw, recenzji i katalogów do 1990 roku tzn. do artystycznego i fizycznego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej po prawie 10-cio letniej nieobecności.
Podczas benefisu odbyła się aukcja obrazów i rysunku A.J. Piwarskiego przeprowadzona z dużym znawstwem twórczości jubilata przez moderatorów imprezy Izabelę Cech i Andrzeja Pakuły. Sprzedano cztery obrazy powstałe w Hiszpanii i jeden rysunek tuszem z cyklu pt.”Majorka”.
Ten ponad trzygodzinny pełen sztuki i wspomnień wieczór zakończył mistrz Józef Skrzek wykonując swoją nadzwyczaj wzruszającą kompozycję, która zadedykował również żonie Andrzeja Piwarskiego – wybitnej artystce Barbarze Ur – Piwarskiej.
Andrzej Jan Piwarski
Józef Skrzek
Od lewej:Andrzej Piwarski, Ewa Dmoch, Barbara Ur-Piwarska, Ferdynard Domaradzki, Józef Skrzek