…Pejzaz Piwarskiego jest swego rodzaju matafora wyrazajaca jak najbardziej indywidualne nastroje i klimaty. Mimo iz w jego pracach zachowane sa zasady perspektywy, realistycznego widzenia przedmiotów istniejacych realiach, to przeciez od pierwszego spojrzenia na nie, widac, ze w odtwarzaniu rzeczywistosci lezy wartosc tego malarstwa. Operuje on swiatlem na modle holenderska, niektóre jego pejzaze sa wprawdzie kolorystycznie odlegle, ale ksztaltowaniem swiatla i klimatem przypominaja pejzaze Ruysdaela, pozostajac jednakze malarstwem calkowicie wspolczesnym.
Wiazania tego malarstwa z jakims okreslonym kierunkiem byloby bledem, choc lacza je pewne zwiazki stylistyczne z postimpresjonizmem. Z drugiej strony mimo realistycznego sztafazu, niektóre z jego plócien dzieki specyficznej strukturze sprawiaja wrazenie kompozycji abstrakcyjnych, dzialaja tylko ukladem i kolorem bez koniecznosci odwolywania sie do znaczeniowej strony obrazu.
W zasadzie Piwarski jest pejzazysta, choc ostatnio widac pewne zapowiedzi wyzwalania sie z tego gatunku. Powoli zaczyna wprowadzac do swoich pejzazy postacie ludzkie, a co za tym idzie zmienia rodzaj ekspresji, wprowadza do swoich kompozycji element ruchu, nieco innej dynamiki. Rozjasnia i urozmaica palete, zaczyna operowac agresywnymi plamami kolorystycznymi. Jednoczesnie nie rezygnuje z tak charakterystycznej dla jego twórczosci umiejetnosci przekazywania subtelnych nastrojów pejzazu, glebokiego spojrzenia na nature, wywolaniu u widza checi przenikniecia kolejnych warstw znaczeniowych obrazu, aktywnego wspóluczestniczenia w obrzadku zwanym sztuka.
MARTA PISZCZATOWSKA – Katalog ” Andrzej Jan Piwarski – Biuro Wystaw Artysycznych w Katowicach – Dom Plastyka w Gliwicach “ – 1971