Fenomen „Solidarności”, niezależnego i samorządnego związku zawodowego, który stał się także ruchem społecznym walczącym o godność każdego człowieka oraz wolność i niepodległość Polski, został opisany przez naukowców i świadków historii. Niewielu jednak odważyło się zmierzyć z tym fenomenem w najbardziej uniwersalnym języku świata – języku sztuki.
Jednym z takich wyjątkowych twórców jest Andrzej Jan Piwarski, autor wystawy „Ślady – Nadzieje – Polska. 1970 – 1980 – 2016”. Urodzony w 1938 roku w Warszawie, związał się blisko z Gdańskiem, miastem wolności i solidarności. Tu ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, tu z bliska obserwował tragiczne wydarzenia w grudniu 1970 roku. Podniosłe i radosne chwile sierpnia 1980 roku Andrzej Piwarski obserwował już jako emigrant w Niemczech, wspierany przez swoją żonę Barbarę Ur-Piwarską – również malarkę i rzeźbiarkę. Będąc obywatelem Europy i świata, pozostał polskim patriotą, który poprzez liczne wystawy i wykłady na uczelniach artystycznych przekazał nasze narodowe wartości i doświadczenia mieszkańcom innych państw.
Podobno wybitni artyści widzą więcej, dalej, lepiej. Ta zasada na pewno sprawdza się w przypadku Andrzeja Piwarskiego. W prezentowanym w niniejszym wydawnictwie cyklu wystawy „Ślady – Nadzieje – Polska. 1970 – 1980 – 2016”, który sam uznał za najważniejszy w swoim wieloletnim i zróżnicowanym dorobku artystycznym, autor zawarł kwintesencję polskiej drogi do wolności w drugiej połowie XX wieku.
Obrazy z pierwszej części cyklu Andrzeja Piwarskiego pokazują nam doniosłość ofiary złożonej przez polskie społeczeństwo. Artysta, w tworzonych „na gorąco” pracach, odniósł się między innymi do postaci robotników – ofiar Grudnia 1970, Grzegorza Przemyka, a przede wszystkim błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Kolejne części cyklu to artystyczna opowieść o nadziei, którą od 1980 roku niezmiennie niesie „Solidarność”. Najbardziej symbolicznym dziełem w tym wymiarze pozostaje powstały w 1986 roku obraz „Wzlot”. Andrzej Piwarski wykorzystał w tej pracy unikalną technikę artystyczną, tworząc pełną uniesienia kompozycję przy wykorzystaniu płótna, oleju i autentycznego stoczniowego uniformu, wznoszącego się ku… no właśnie – wyższym celom, wyższym wartościom, niebu, wolności? Niezależnie od tego jakie imponderabilia kierują każdym z nas – odbiorców sztuki Andrzeja Piwarskiego, musimy przyznać autorowi rację. Solidarność Polaków w latach 70 i 80. XX wieku w istocie była fenomenem, dzięki któremu – jak pisał poeta – „ludziom rosły skrzydła jak pięknym ptakom”.
KRZYSZTOF DOŚLA – Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność”.